خطبه‌های نماز جمعه قم 1394/08/01

خطبه اول

بسم الله الرحمن الرحیم الحمدلله ربّ العالمین و الصّلاة و السّلام علی سیّدنا و نبیّنا و حبیب قلوبنا و طبیب نفوسنا و شفیع ذنوبنا ابی القاسم المصطفی محمّد و علی آله الاطیبین و لاسیّما بقیة الله فی الارضین.

توصیه به تقوا

اعوذ باللّه السمیع العلیم من الشیطان الرجیم. بسم اللّه الرحمن الرحیم الرحیم «یا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ حَقَّ تُقَاتِهِ وَلَا تَمُوتُنَّ إِلَّا وَأَنْتُمْ مُسْلِمُونَ»[1] عِبادَالله اُوصیَکُم وَ نَفسیِ بِتَقوَی الله وَ مُلازِمَة اَمرِه وَ مُجانِبَة نَهیِه.

همه شما برادران و خواهران نمازگزار و سوگواران سالار شهیدان و خودم را در این روز شریف و بزرگ به پارسایی و پرهیزگاری و عمل به فرمان‌های خداوند سفارش و دعوت می‌کنم. امیدواریم خداوند درهای حکمت و رحمت خویش را به روی ما بگشاید و همه ما را از سوگواران واقعی سالار شهیدان و پارسایان و پرهیزگاران مقرر بفرماید.

نکاتی در باب عاشورای حسینی (ع)

در روز تاسوعای حسینی و در آستانه روز عاشورای حسینی (ع) قرار داریم. ضمن عرض تسلیت به همه سوگواران عاشورای حسینی نکاتی در باب عاشورای حسینی و نهضت بزرگ امام حسین عرض می‌کنم:

1. عاشورا مکتب تکامل و بزرگی

عاشورا یک مکتب متکامل و بزرگ است. عاشورا داستان پرفروغ و پرشکوهی است که همه اسلام و معارف گوناگون دین در آن تجلی کرده است. از ویژگی‌های مهم عاشورا این است که گویا همه معارف الهی و ارزش‌های دینی و اخلاقی در این قصه جان‌سوز و کربلای حسین (ع) تجلی کرد. عاشورا یک مکتب، مدرسه و دفتر جامع همه حقایق دین است، عاشورای حسینی (ع) آینه تمام نمای همه ارزش‌ها و معارف متعالی دین است و به همین دلیل است که اگر ما عاشورا را ورق بزنیم و در آن بیاندیشیم می‌توان ده‌ها نکته اخلاقی و معنوی و معارفی از آن استخراج کرد.

 بنده زمانی نکته‌های مهمی که می‌توان از واقعه عاشورا الهام گرفت را لیست کردم، تقریباً نکته‌های بارز اخلاقی و معارفی در آن فهرست، از صد عنوان متجاوز شد. از افتخارات اسلام و پیروان اهل‌بیت است که سرمایه‌ای مثل عاشورا دارند. عاشورایی که جلوه‌گاه همه دین و تجلی‌گاه همه ارزش‌های متعالی الهی شد.

 این‌که بعد از قرون متمادی فروغ و عظمت عاشورا باقی‌مانده است و این‌گونه دل‌های مشتقان و انسان‌های آزاده را پیرامون خود جمع کرده است به خاطر غنای عاشوراست. ده‌ها نکته مهم در حوزه‌های سیاسی و اخلاقی و اجتماعی و فکری و معرفتی در عاشورا جمع شده است. این حماسه بی‌نظیر تاریخی دربردارنده این‌همه معارف اخلاقی و معنوی است. هیئات و مداحی‌ها و سخنرانی‌های ما باید سرشار از تحلیل این معارف و درس‌های بزرگ باشد و به خاطر این جامعیت می‌توان عاشورا را از منظرهای گوناگون تفسیر کرد.

شما اگر بخواهید از منظر علوم انسانی حتی علوم جدید به تحلیل عاشورا بپردازید جای بحث‌های وسیع و طولانی وجود دارد؛ از منظر روانشناسی، جامعه‌شناسی، مدیریت و از منظرهای گوناگون سیاسی و اجتماعی می‌شود عاشورا را تحلیل کرد که این جامعیت نشان از غنای این واقعه دارد، لذا چنین قصه‌ای با این جامعیت، شایسته بررسی‌های فراوان و درس گیری‌های گوناگون است و قابلیت استخراج نظریه‌های مهم از آن را دارد.

شما اگر از منظر مدیریت این واقعه جان‌سوز و داستان پرشکوه را تحلیل کنید خواهید دید که مدیریت سالار شهیدان و زینب کبری سلام‌الله علیهما نسبت به این قصه چه مدیریت پرمعنا و متعالی بوده است.

عاشورا آن‌قدر لایه به لایه، و پر راز و رمز و پر نکته است که گویا همه اسلام در آینه عاشورا تجلی کرده است و به همین دلیل از منظرهای گوناگون فلسفی، کلامی، فقهی، اخلاقی، عرفانی و غیره می‌شود آن را تحلیل کرد و درس‌های گوناگون از آن گرفت.

متن منبر و نوحه و عزا و هیئات ما باید جلوه‌گاه شور و سوزوگداز عاشورایی باشد و روح عاشورا را نسل به نسل منتقل کند، لذا ضروری است تا لایه‌های معرفتی گوناگون عاشورا تحلیل و به جامعه و نسل جوان و دیگر نسل‌ها عرضه شود.

این جامعیت عاشورا بود که در کربلا نماند و از همه حجاب‌های عصرها و نسل‌ها عبور کرد و به همه عصرها و نسل‌ها انتقال پیدا کرد.

واقعه عاشورا برای همه مذاهب اسلامی و امت اسلامی و برای همه آزادی خواهان جهان، کلاس درس و دانشگاه علم و معرفت و حماسه است.

2. عاشورا تقابل فرهنگ ناب اسلامی با فرهنگ منحط اموی

عاشورا آوردگاه دو فرهنگ و نقطه تقابل دو راهبرد بسیار متفاوت بود. یک‌سوی واقعه عاشورا فرهنگ منحط اموی بود که دارای ده‌ها شاخص است. عاشورا آفریده شد تا فرهنگ منحط اموی که تحت لوای اسلام، موجودیت اسلام را هدف گرفته بود را افشا و رسوا کند. حرکت امام حسین فقط برای ساقط کردن یزید نبود بلکه حرکت ایشان در راستای ساقط کردن یک فرهنگ منحط که تمام اسلام را هدف‌گیری کرده بود انجام پذیرفت و امام به این هدف دست پیدا کرد. بنی‌امیه نقشه‌های زیادی ریخته بودند و آخرین تیر آن‌ها در کربلا رها شد و هدف از آن این بود تا خاندان پاک پیامبر را تسلیم آن فرهنگ انحرافی و منحط کرده، تمام اسلام را منکوب کند.

 نجات اسلام در کربلا فقط برای رهایی شیعه نیست بلکه همه امت اسلامی مرهون پیروزی خون بر شمشیر، فرهنگ ناب اسلام اصیل و علوی بر فرهنگ اموی بود.

شاخصه‌های فرهنگ اموی

فرهنگ اموی که درصدد انحراف و منکوب کردن تمامیت اسلام بود دارای شاخصه‌هایی است که به‌اختصار به تعدادی از آن‌ها اشاره می‌شود:

 1. فرهنگ اموی فرهنگ تبدیل امامت و خلافت الهی به پادشاهی موروثی بود؛
 2.  فرهنگ تغییر و تأویل همه ارزش‌های الهی به غیر اسلامی بود؛
 3.  فرهنگ اموی فرهنگ تبدیل اسلام عدالت‌خواه و ظلم‌ستیز به اسلام انحرافی مقابل عدالت و همسو با سیاست‌های ظلم پذیر و سازش‌کار با ستم و جور بود؛
 4.  فرهنگ اموی فرهنگ بازی با بیت‌المال و حیف‌ومیل کردن آن و اشرافی گری بود؛
 5. از دیگر شاخصه‌های آن ترویج فرهنگ تحقیر و کوچک شمردن مردم بود؛
 6.  فرهنگ بازی با ارزش‌های والایی مانند آموزه و ارزش برتر ولایت الهی بود؛
 7.  عهد و پیمان‌شکنی از دیگر شاخصه‌های این فرهنگ منحط اموی به سرکردگی معاویه بود؛
 8. فرهنگی که به جعل حدیث پرداخته و مفاهیم اسلام را تحریف می‌کرد؛
 9. از دیگر شاخصه‌های آن این بود که اطاعات از جابران و ظالمان را فریضه می‌دانست؛
 10. جبر را به‌عنوان قانون عالَم تفسیر می‌کرد و بیان می‌داشت که همه در برابر جبر قرار داریم و در برابر حاکمان ظلم و جور باید سکوت کرد و راضی بود؛
 11. ایمان را فقط در نکته‌های فکری و انتزاعی محصور می‌کرد؛
 12. امربه‌معروف و نهی از منکر را به حاشیه رانده بود؛
 13. ظلم و ستم را مبنای حکومت قرار داده بود؛
 14. اخلاق و معرفت و معنویت را از متن جامعه دور کرده بود؛

موارد فوق، شاخصه‌های فرهنگ منحط اموی بود که به‌اختصار بیان شد.

برادران و خواهران سوگوار و عزادار دقت بفرمایید که در آن زمان این فرهنگ با شاخص‌های انحرافی و تحریف‌شده از اسلام، همه امت اسلام را تسخیر خود کرده بود و امام حسین که قیام می‌کند مکه و مدینه و بصره و شام و کوفه همه یا در خواب هستند یا در وادی انحراف‌ها غوطه‌ورند و کسی نیست تا پاسخ این بدعت‌ها را بدهد و مقابل آن‌ها قد علم کند.

این جامعه منحرف و به خواب‌رفته و ساکت و بی‌بصیرت الهی و ولوی و علوی، ناظر به آن ظلم کم‌نظیر تاریخی بود امام حسین در برابر چنین انحراف بزرگ ایستاد. عاشورا یعنی قیام در برابر همه اسلام‌های آمریکایی و اشرافی و اسلام‌های خشن و دارای این‌همه جنایت و ظلم.

بنابراین عاشورا مال گذشته نبوده امروز هم زنده است، امروز هم امت را به ایستادگی و مقاومت دعوت می‌کند.

 ای عاشوراییان به عاشورای خود ببالید و زیر سایه عاشورا این معارف نورانی و مقاومت و حماسه اسلامی را احیا کنید چراکه عاشورا برای همه امت اسلام است.

عاشورا امروز یعنی ایستادگی در برابر اسلام آمریکایی، اسلام آل سعودی، اسلام داعشی، اسلام اشرافی، اسلامی که با ظلم سازش می‌کند.

3. تجلی خانواده آرمانی در واقعه عاشورا

 نکته مهم دیگری که در عاشورا تجلی کرد این بود که در امت اسلامی خانواده‌هایی وجود دارند که در خدمت اسلام هستند. عاشورا جلوه‌گاه خانواده‌های آرمانی است که ما در خطبه‌های پیشین پیرامون آن صحبت می‌کردیم هست. بیش از بیست زن قهرمان در واقعه عاشورا حضور دارند. همسر فداکار، مادر شجاع، خواهر مقاوم و زنان استواری که در عاشورا خانه‌های ایمانی و مقاوم تشکیل دادند. تعدادی خانم در این واقعه هستند که بعد از شهادت شوهر خود، فرزند را هم به شهادت ترغیب می‌کند و همه مصیبت‌ها را تحمل می‌کند، لذا عاشورا جلوه‌گاه خانه‌های آرمانی است.

روضه اباعبدالله الحسین (علیه‌السلام)

السلام علیک با اباعبدالله و علی الارواح التی حلت بفنائک در زیارت که منسوب به ناحیه مقدسه است و در بعضی منابع وارد شده است. امام عصر و عزادار امروز طبق نقلی بیش از هفتاد سلام تقدیم به امام حسین می‌کند بنده فقط ترجمه بعضی از فقرات آن را خدمت شما عرض می‌کنم:

گویا امام عصر خطاب به جد بزرگوارشان دارند و می‌فرمایند: سلام بر کسی که ملائکه آسمان بر او گریستند، سلام بر لباس‌های به خون آغشته شده، سلام بر لب‌های خشکیده، سلام بر جسدهای برهنه و بدون لباس، سلام بر خون‌های روان در دشت کربلا، سلام بر اعضای پاره‌پاره شده، سلام بر سرهای بریده، سلام بر جسدهای رهاشده در بیابان، سلام بر زنان و مردان آواره، سلام بر جسدهای بی کفن، سلام بر آن کسی که میکائیل در کودکی با او سخن گفت، سلام بر آن کسی که ملائک و جبرئیل به او افتخار کردند، سلام بر آن امامی که با خون غسل داده شده، سلام بر رگ‌های بریده، سلام بر ریش‌های به خون خضاب شده، سلام بر دندان‌های کوبیده شده به چوب، سلام بر سرهای به نیزه رفته، سلام بر خیمه‌های به آتش کشیده شده، سلام بر زنان و کودکان به اسارت رفته.

و سیعلم الذین یعلمون ای منقلب ینقلبون

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ إِنَّا أَعْطَينَاكَ الْكَوْثَرَ فَصَلِّ لِرَبِّكَ وَانْحَرْ إِنَّ شَانِئَكَ هُوَ الْأَبْتَرُ[2]


خطبه دوم

اعوذبالله السمیع العلیم من الشیطان الرجیم بسم الله الرحمن الرحیم الْحَمْدُ لِلَّهِ رب العالمین و الصلوه علی اشرف الاوصیاء و المرسلین، حبیبنا و حبیب اله العالمین ابی‌القاسم المصطفی محمد و علی وصیه علی امیرالمومنین و علی الصدیقة الطاهره فاطمة الزهرا و علی الحسن و الحسین سیدی شباب اهل الجنة اللهم صلّ و سلّم و زد و بارک علی أئمة المسلمین علیّ بن الحسین و محمد بن علیّ و جعفر بن محمد و موسی بن جعفر و علیّ بن موسی و محمد بن علیّ و علیّ بن محمد و الحسن بن علیّ و الخلف القائم المنتظر ساسة العباد و ارکان البلاد و ابواب الایمان و امناء الرحمن و سلالة النبیین و صفوة المرسلین و عتره خیره رب العالمین صلواتک علیهم اجمعین.

توصیه به تقوا

اعوذ باللّه السمیع العلیم من الشیطان الرجیم. بسم اللّه الرحمن الرحیم «یا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُواْ اتَّقُواْ اللّهَ وَکونُواْ مَعَ الصَّادِقِینَ»[3] عباد الله اوصیکم و نفسی بتقوی الله

همه شما را در این روز شریف به تقوا و دنیا گریزی سفارش می‌کنم

امام حسین علیه‌السلام در روز عاشورا اصحاب خویش را این‌گونه به تقوا توصیه کردند:

«عِبادَ اللّهِ إِتَّقُوا اللّهَ وَ كُونُوا مِنَ الدُّنْيا عَلى حَذَر فَإِنَّ الدُّنْيا لَوْ بَقِيَتْ عَلى أَحَد أَوْ بَقِىَ عَلَيْها لَكانَتِ الأَنْبِياءُ أَحَقَّ بِالْبَقاءِ وَ أَوْلى بِالرِّضا وَ أَرْضى بِالْقَضاءِ غَيْرَ أَنَّ اللّهَ خَلَقَ الدُّنْيا لِلْفَناءِ فَجَديُدها بال وَ نَعيمُها مُضْمَحِلٌّ وَ سُرُورُها مُكَفْهِرٌ وَ الْمَنْزِلُ تَلْعَةٌ وَ الدّارُ قَلْعَةٌ. فَتَزَوَّدُوا فَإِنَّ خَيْرَ الزّادِّ التَّقْوى وَ اتَّقُوا اللّهَ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ.»[4]

بندگان خدا این خطاب امام به همه عصرها و نسل‌هاست. این سخن امام در صبح عاشورا است که همه شما را به تقوا فرامی‌خواند، از این دنیا بر حذر باشید. اگر قرار بود که دنیا بقا داشته باشد برای پیامبران باقی می‌ماند، اما بدانید که این دنیا برای آزمایش است و ماندگار نخواهد بود، نعمت‌های دنیا روبه نابودی حرکت می‌کند، خوشی‌های عالم عبوس و ناچیز هست، دنیا گذرگاهی برای آخرت است و در جای دیگر فرمودند: ای آزاد زادگان برخیزید و به‌سوی بهشت الهی پر کشید.

این نگاه عاشورایی و نگاه تقوایی است، نگاه گذر از همه تمتعات دنیایی است. پیام مهم عاشورا تقوای الهی در زندگی فردی و خانوادگی و اجتماعی است. بیت الغزل امام در روز عاشورا تقوای الهی و سیاسی و اجتماعی است.

 خدایا همه ما را به بهره‌گیری این درس از عاشورای حسینی موفق بدار.

مناسبت‌ها:

به‌صورت گذرا به مناسبت‌های این ایام اشاره می‌کنم:

1.تسلیت واقعه عاشورا و سالروز شهادت امام سجاد (علیه‌السلام)

تاسوعا و عاشورای حسینی و شهادت یاران امام حسین و شهادت امام سجاد را تسلیت و تعزیت عرض می‌کنم.

2.بزرگداشت شهدا و حاج‌آقا مصطفی (ره)

یاد و خاطره شهیدان کربلا و امام شهیدان و همه شهدای انقلاب و دفاع مقدس و شهدای مقاومت اسلامی در سراسر عالم اسلامی و یاد علما و مراجع درگذشته و مرحوم حاج‌آقا مصطفی رضوان‌الله تعالی علیه را گرامی می‌داریم و یاد شهیدان مدافع حرم و شهدای مقاومت را گرامی می‌داریم با ذکر صلواتی بر محمد و آل محمد

3.لزوم مصون ماندن عزاداری‌ها از تحریفات و خرافات

 با عرض تسلیت به همه هیئات و عزاداران و جوانان عزادار و حماسه‌آفرین باید عرض کنم که عزاداری از سنت‌های اصیل ماست که باید سال‌به‌سال و روزبه‌روز بر شکوه آن افزوده شود جای تقدیر و سپاس دارد از همه مسلمانی که در ایران و جهان مشعل عزای امام حسین را پررونق نگه‌داشته‌اند این پرچم پرافتخار نه در ایران بلکه به برکت همت بلند شما در سراسر جهان در اهتزاز است. این عزا باید بماند، باید بر فروغ این پرچم حماسی و انقلابی افزوده شود.

مع الاسف ما در برخی کشورهای محدود شاهد تنگ‌نظری‌هایی نسبت به عزاداری هستیم، دیروز و امروز در بعضی کشورها با عزاداران سبط پیامبر اکرم (ص) برخورد شده است، متأسفانه ما در مالزی و برخی نقاط دیگر شاهد چنین برخوردی با عزاداران حسینی بودیم.

پیروان اموی داعشی مسلکان در بعضی نقاط دنیا در برابر این امواج خروشان عزای امام حسین می‌ایستند، اما باید دشمنان این خط نورانی بدانند پرچم حسین در اهتزاز خواهد ماند و شما داعشی ها و مستکبران نمی‌توانید در برابر امواج خروشان عزای حسین و اسلام ناب و مقاومت اسلامی قد علم کنید. این امواج خروشان به فضل الهی شما را به حاشیه خواهد راند. البته این نکته را عزاداران ما باید بدانند عزای امام حسین باید پرشور و حماسی و درعین‌حال درست و دقیق باشد و از خرافات و اموری که چهره نورانی مکتب اهل‌بیت را مخدوش می‌کند مبرا باشد، چیزهایی مثل قمه‌زنی و دروغ و تحریف در واقعه عاشورا نباید راه داشته باشد.

تشیع ما عاشورایی است عاشورای ما انقلابی است و باید این روح انقلابی و معرفتی عاشورا مصون بماند.

4.نامه رهبری درباره مسئله برجام

مطلب دیگر در خصوص وقایع جاری کشور و منطقه است. در این زمینه نکاتی را خدمت شما بزرگواران عرض می‌کنم:

1.فصل الخطاب بودن نامه رهبری در بحث برجام

سخن و بیانیه مقام معظم رهبری فصل الخطاب و سخن آخر در خصوص برجام بود. گروه‌ها و جناح‌های کشور باید سخن و مواضع این نگهبان بزرگ انقلاب را فصل الخطاب بدانند، شخصیت عظیمی که از موضع نگهبانی و رصد هدایت می‌کند، بنابراین باید به فرامین و سخنان ایشان فراتر از مسائل عادی و جناحی و روزمره نگاه کرد و قبول داشت.

2.لزوم توجه به تأکیدات رهبری و مصوبات شورای عالی امنیت در بحث اجرای برجام

نکته دوم این است که باید مصوبات مجلس شورای عالی امنیت و به‌ویژه تأکیدات مقام معظم رهبری در عملیات اجرای برجام مورد توجه باید قرار بگیرد.

 در برجام زحمت‌ها کشیده شده است که جای تقدیر و سپاس دارد. عقلانیت و صبر ملت ما نشان داده شد. اما درعین‌حال در این سند خلل و ضعف‌هایی به چشم می‌خورد که با توجه به سابقه پیمان‌شکنی طرف مقابل باید در اجرای آن دقت وافی داشت که این امر نیاز به هوشیاری بیشتر و شجاعت قوی‌تر از طرف دولت و دوستان و مسئولان دارد.

باید دقیق بوده و خلل و راه‌های نفوذ را مسدود کرده، راه‌های نفوذ فرهنگی و اقتصادی و سیاسی را بر دشمن ببندند با توجه به پیمان‌شکنی‌های طرف مقابل، باید مرحله بعد از برجام به‌صورت دقیق مهندسی شود و مراقب باشیم که تسامح و ضعفی از خود نشان ندهیم.

3.نکات قابل‌توجه در قضیه برجام

در این زمینه باید به امور و مسائل ذیل دقت نظر داشت و موردتوجه قرار داد:

 1. پیشرفت و توسعه و فناوری کشور؛
 2.  لزوم تلاش در راستای آمادگی دفاعی و صنایع نظامی و آزمایشات موشکی کشور؛
 3. لزوم اقدامات متقابل و شجاعانه در مقابله با تحریم و امور سیاسی دیگر
 4. ادامه سیاست‌های کلان در برابر استکبار جهانی، اسرائیل و صهیونیسم بین‌المللی؛
 5. حمایت و پایه‌ریزی از فرهنگ مقاومت اسلامی و اقتصاد مقاومتی و حساسیت در برابر نفوذ

نکات اشاره‌شده، نکات مهمی است که دولت و مسئولان و مردم باید به آن‌ها توجه کنند، دشمنان ما هم باید بدانند عقلانیت و صبر ما در برجام تجلی کرد، اما در برابر ضعف‌های آن و کارشکنی‌های شما هرگز تسلیم نخواهیم شد.

انقلاب ما عاشورایی است و عصر ما عصر عاشوراست لذا در برابر شما کوتاه نخواهیم آمد چراکه به فضل الهی جبهه مقاومت در عالم یک جبهه استوار و قوی است.

 بنده در همین روزهای گذشته در سوریه و لبنان بودم ساعت‌هایی با سید مقاومت، سید حسن نصرالله، جلسه داشتیم و مطالب مهمی را در آنجا آموختیم. این مژده را به شما می‌دهم که استواری ملت ایران و شکوه شما جبهه بزرگ مقاومت را در دنیا سامان داده است. در لحظاتی که با سید مقاومت ملاقات داشتم عظمت مقاومت، استواری انقلاب اسلامی، امواج خروشان ملت ایران را در چهره ایشان و در جبهه‌های مقاومت می‌دیدم.

 این به برکت شماست انقلاب چهل پنجاه ساله شما، سخنان انقلابی امام در فیضیه و مسجد اعظم و دفاع مقدس و حماسه جوانان و شهدای شما به فضل الهی خط مقابله با استکبار را در عالم به‌پیش برده است. امروز آمریکایی‌ها و اسرائیلی‌ها در امنیت نیستند، امروز داعشی ها نباید احساس امنیت کنند. امواج انقلاب و مقاومت اسلامی در جهان روزافزون است این شکوه و عظمت به برکت عاشوری حسینی است.

 امروز هم پیام عاشورایی مردم قم، حوزه، انقلاب اسلامی و ملت ایران به آمریکایی‌ها این است: شما فکر نفوذ، فکرهای مسموم و مخدوش و فکر اختلاف اندازی در درون کشور ایران را از ذهن خود دور کنید. کشور ما زیر سایه عاشورا و ولایت خلف صالح امام راحل کشور استوار و متحدی است. فکر نکنید که با راه‌های پیچیده و مرموزانه بتوانید در این کشور دخالت کنید، ملت ما ملت عقلانی، ملت انقلابی، صبور و آگاه و حاضر درصحنه است فکر اینکه شما سدهای استوار ما را بشکنید را از خودتان دور کنید. عاشورای ما نشان‌دهنده عظمت ملت ماست، شما فکر نکنید اسرائیل امن و آرام است بلکه اسرائیل در چنگال مقاومت اسیر است و به فضل الهی این غده سرطانی روزی فرو خواهد ریخت.

 داعشی ها و تکفیری‌ها و آل سعود هم بدانند روزگاری که ما عقب نشسته و تسلیم زورگویی‌های شما شویم گذشته است، شما نمی‌توانید جنگ شیعه و سنی راه بیندازید. اهل سنت ما آگاه و بیدار و عاشورایی هستند، شما باید از دست از این افکار و اعمال شیطانی اموی خود دست‌بردارید و به فضل الهی شکست خواهید خورد.

دو سه جمله کوتاه هم عربی عرض کنم:

ایتها الاخوه و الاخوات و الساده و السیدات قبل کل شی أقدم لکم أحر التعازی و اسمی آیات الاعزا بمناسبة الاستشهاد مولانا و سیدنا امامنا امام الأحرار الامام الحسین سلام‌الله علیه و أبتدأ قبل کل شیء أن أوصیکم و نفسی بتقوی الله و طاعته فی جمیع ساحات الحیات و أشیر بصورة موجزة إلی نقاط کما یبتدی

الاولی الامة الاسلامیة تعیش ظروف قاسیة و تعانی آلام و محنن مولمة و تواجه تحدیات کبیرة داخلة وجودها و خارج وجودها

 اما التحدی الخارجی هو استمرار المعامرات الاستکباریة و صهیونیة فی مجالات عدیدة

منها احتلال فلسطین و القدس الشریف و منها الهجمة و الغزوة العسکریة والاحتلال البلدان الاسلامیة من العراق و الافغانستان و ما الی ذلک

و منها الغزوة الثقافی الذی یستهدف عدیدة الشعوب المسلمة و خصوصا الشباب والناشئین و منها الخصّه الاستکباریه المرسومة للسدون للتقدم العلمی و الصدنوی و الاقتصادی و التقسیم البلدان الاسلامیة الی بلدان متخلفة و منها الخصه الدولة الاسلامیة و تجزئة العراق الاسلامیة و ایضا بث الفرقة الطائفیة و التحدی الداخلیة الاعظم سیطرة بعض الحکومات والدول الامیل و المرتضدة التی تعمل لصالح الاسرائیل و الامریکا و … فی مواجهة المقاومة الاسلامیة و تحاول التضعیف المقاومة فی لبنان و سوریا و سایر البلدان و هناک دول اخری غافلة و دول امیل فی الاستکبار العالمیة ومن اهم التحدیات الیوم للعالم الاسلامی المصیبة العظمی و هو ترویج الفکر التکفیری الارهابی و تمزیق صفوف الامة بالاسم الاسلام هذا هو الاسلام الاموی، الیوم متجسد فی حرکات طیارات متطرفة کداعش و تنبعث هذه الطیارات و الامواج من الانظمة التعلیمیة منحرفة و الرجعیة و من دعم القوی الاستکباریهة و بعض الدول فی المنطقة کدولة آل سعود و نحن الآن أمام هذه التحدیات الاخوة و الاخوات و السادة و السیدات علینا اولا فهم الاسلام الاصیل بصورة دقیقة و واضحه ودفع الافکار التکفیریه و المنحرفة و المحاولة لاحیاء الحضارة الاسلامیة و ثانیا الترکیز علی الوحدة الاسلامیة و دعم المقاومة الاسلامیة تجاه الصهیونیة و الاستکبار العالمی

 و ثالثا علینا ان نستلهم من عاشورا الحسینی و دروس الحکمة المقاومة و ان ننظر الی عاشورا وراء التعصبات الطائفیه

نسئلک اللهم و ندعوک باسمک العظیم الاعظم الاعز الاجلّ الاکرم یا الله … یاارحم الرحمین. اللهم ارزقنا توفیق الطاعة و بعدالمعصیة و صدق النیّة و عرفان الحرمة اللهم انصر الاسلام و اهله و اخذل الکفر واهله. اللهم انصر جیوش المسلمین و عساکر المسلمین اللهم اغفر للمومنین و المومنات والمسلمین والمسلمات، خدایا ما را عاشورایی زنده نگه‌دار و عاشورایی بمیران، سوگواری‌های ملت ما و کشورهای مسلمان را در این ایام عزا موردعنایت و قبول خود قرار بده، شر دشمنان اسلام و تکفیری‌ها را در جهان به خودشان بازبگردان، گام‌های ما را در راه اسلام و دفاع از اسلام و انقلاب اسلامی استوار بدار، خدایا مریضان و جانبازان عزیز، مریضان موردنظر شفا عنایت بفرما، ارواح طیبه شهدای انقلاب و دفاع مقدس و مقاومت اسلامی و مدافع حرم و عتبات عالیات و جانباختگان منا و درگذشتگان از این جمع، و ارواح علما و مراجع درگذشته و روح امام شهیدان با سید و سالار شهیدان محشور بفرما، گناهان ما را ببخش، توبه و انابه ما را بپذیر، دل‌های ما را به همدیگر مهربان و رئوف و رحیم بفرما، خدمتگزاران به کشور و انقلاب اسلامی و مقام معظم رهبری را مؤید و منصور بدار، سلام‌های خالصانه ما را در این روز عزیز به محضر پیامبر خدا، فاطمه زهرا، حضرت علی بن ابیطالب و ائمه طاهرینت و امام عصر ابلاغ بفرما، در فرج ایشان تعجیل بفرما.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ إِذَا جَاءَ نَصْرُ اللَّهِ وَ الْفَتْحُ وَ رَأَيْتَ النَّاسَ يَدْخُلُونَ فىِ دِينِ اللَّهِ أَفْوَاجًا فَسَبِّحْ بحَمْدِ رَبِّكَ وَ اسْتَغْفِرْهُ إِنَّهُ كَانَ تَوَّابَا[5]


[1]. سوره آل عمران (3)، 102

[2]. سوره کوثر

[3] سوره توبه آیه 119

[4] ـ بندگان خدا! از خدا بترسيد و از دنيا برحذر باشيد كه اگر بنا بود همه دنيا به يك نفر داده شود و يا يك فرد براى هميشه در دنيا بماند، پيامبران براى بقا سزاوارتر بودند و جلب خشنودى آنان بهتر و چنين حكمى خوش آيندتر بود، ولى هرگز! زيرا خداوند دنيا را براى فانى شدن خلق نموده كه تازه هايش كهنه و نعمت هايش زايل خواهد شد و سرور و شادى اش به غم و اندوه مبدّل خواهد گرديد، منزلى پست و خانه اى موقّت است، پس براى آخرت خود توشه اى برگيريد. و بهترين توشه آخرت تقواست، از خدا بترسيد، باشد كه رستگار شويد. (تاریخ ابن عساکر، (ترجمه الامام الحسین علیه السلام) ص 215؛ کفایه الطالب، ص 282 بنقل از فرهنگ جامع سخنان امام حسین علیه السلام ص 472)

[5] ـ سوره نصر (110)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *