بزرگداشت شهدای فاجعه جان‌سوز منا با حضور آیت الله اعرافی

بزرگداشت شهدای فاجعه جان‌سوز منا با سخنرانی آیت الله اعرافی و حضور جمعی از طلاب و اساتید مدرسه علمیه منتظریه(حقانی) قم برگزار شد.

آیت الله اعرافی در مراسم یادبود شهدای فاجعه منا، که در نمازخانه مدرسه علمیه منتظریه (حقانی) قم برگزار شد، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای این حادثه غم بار، تصریح کرد: آنچه در فاجعه منا رخ داد، گوشه‌ای از پرونده قطور و خون‌باری  است که وجود دارد.

وی در ادامه سخنان خود ضمن اشاره به چرایی ورود ابا عبد الله الحسین(علیه السلام) در کارزار مبارزه و خلق حماسه عاشورا، اظهار داشت: امام حسین(علیه السلام) با ورود به مقوله‌ای بسیار مظلومانه، کم نظیر، غم بار و استثنایی، با جان و دل از شهادت در راه الهی استقبال نمودند.

رئیس جامعه المصطفی با بیان این که روایات، تحلیل‌ها و نظریه‌های متعددی در رابطه با فلسفه چرایی قیام ابا عبدالله الحسین(علیه السلام) ارائه شده است، ابراز داشت: تئوری‌ها و نظریه‌های مختلفی در تحلیل عاشورا از سوی مسلمانان و غیر مسلمانان مطرح شده و هر کدام از منظری واقعه بزرگ عاشورای را مورد بحث و بررسی قرار داده اند.

وی با تأکید بر این که حماسه عاشورا را از منظرهای گوناگون کلامی، فلسفی، فقهی، اخلاقی، عرفانی، اجتماعی، سیاسی و… می‌توان بررسی نمود، اظهار داشت: انسان با هر دیدگاهی وارد این عرصه شود، پیام‌های بی‌شماری را از مکتب عاشورا استخراج خواهد نمود. این حماسه بزرگ درب‌های گران‌بهایی از معارف الهی را بر روی بشریت باز می کند.

آیت الله اعرافی ضمن اشاره به ریشه‌های واقعه عاشورا، اظهار داشت: هسته‌های اولیه این حادثه در زمان رسول الله(صلی الله علیه و آله) وجود داشت، که در آن زمان کفر کار خود را با آراستگی به چهره نفاق ادامه داد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی به شکل‌گیری کانون‌های اموی و علوی در خیمه اسلام اشاره نمود و خاطرنشان کرد: کانون اموی با نگاهی اشرافی، غیر انقلابی و دنیازده در برابر خط پاک و اصیل علوی ایستاد و شام را پایگاه خود قرار داد.

وی به برخی از گزینه های پیش روی امام حسین(علیه السلام) به عنوان پیشوا و صیانت کننده حقایق راستین، اشاره نمود و اظهار داشت: با توجه به نقض تدریجی و با ترفندهای گوناگون بندهای مهم صلح امام حسن(علیه السلام) توسط معاویه و یزید، ادامه و استمرار صلح امام حسن(علیه السلام) به عنوان گزینه‌ای پیش روی ابا عبد الله الحسین(علیه السلام) منطقی و شدنی نبود.

رئیس جامعه المصطفی سکوت همراه با مبارزه منفی را از دیگر سیاست‌های متصور پیش روی امام حسین علیه السلام ذکر کرد و تصریح کرد: با توجه به تأکید دستگاه اموی بر بیعت گیری از ابا عبد الله(علیه السلام) و زدن تیز خلاص بر کانون جبهه علوی و جریان حق، چنین امکانی برای این امام همام فراهم نشد.

امام جمعه قم دوری از کانون‌های اصلی قدرت دستگاه بنی امیه و ساکن شدن، در مناطق مرزی را از دیگر راهکارهای پیش رو دانست و یادآور شد: با توجه به نشانه‌های تاریخی، یزیدیان به این کار راضی نبوده و هیچگاه اجازه نمی‌دادند، این مهم اتفاق بیافتد.

وی قیام، انقلاب و شورش عمومی را از دیگر روش های تصوری عنوان کرد و ابراز داشت: با توجه به خاموشی جامعه آن زمان و غفلت عوام و فریب خواص، جامعه اسلامی آمادگی چنین رویکردی را نداشت.

آیت الله اعرافی به قدم برداشتن برای تشکیل و احیای حکومت امیر المومنین(علیه السلام) به عنوان روشی آزموده شده، اشاره نمود و اذعان داشت: علی رغم این که امام حسین(علیه السلام) با دانایی غیبی و تحلیل‌های سیاسی عمیق می‌دانست که این روش شدنی نیست، اما با رهسپاری مسلم بن عقیل، با جامعه اسلامی اتمام حجت کرد.

وی ضمن اشاره به تسلیم شدن در برابر زیاده خواهی‌ها و ظلم و جور دستگاه اموی به عنوان راهکاری پیش روی امام حسین(علیه السلام)، اظهار داشت: امام(علیه السلام) با تمسک به آیات الهی و سردادن شعار « أَلا إِنَّ الدَّعِی  بْنَ الدَّعِی  قَدْ رَکَزَ بَیْنَ اثْنَتَیْنِ بَیْنَ السِّلَّةِ وَ الذِّلَّةِ وَ هَیْهاتَ مِنَّا الذِّلَّةُ» خط بطلانی بر این دیدگاه کشیدند.

امام جمعه قم شهادت مظلومانه برای بیداری امت اسلامی را روش انتخابی امام حسین(علیه السلام) برای مبارزه با دستگاه ظلم و جور دانست و تصریح کرد: ابا عبدالله(علیه السلام)، آگاهانه، سنجیده و با نگاهی راهبردی حماسه عاشورا را خلق نمود. امام(علیه السلام) شهادت فعال و کاملاً استثنایی با هزاران رمز و راز را معماری نمود.

رئیس جامعه المصطفی با تأکید بر این که امام حسین(علیه السلام)، معمار بزرگ شهادت راهبردی و دشمن شکن است، ابراز داشت: عاشورا تابلویی بسیار زیبا از شهادت راهبردی است که در نقشه‌ راهی بسیار دقیق طراحی شده که ادامه دهنده آن قهرمانانی چون؛ امام سجاد(علیه السلام) و زینب کبری(سلام الله علیها)، بودند.

آیت الله اعرافی با بیان این که ابا عبدالله الحسین(علیه السلام) با خلق حماسه عاشورا، بنیان خاندان بنی امیه را در عصر خویش برافکند، خاطرنشان کرد: نگاه به آینده تاریخ از دیگر راهبردهای حماسه عاشوراست، عاشورا با احیای اسلام، امت اسلامی را از یک انحراف کلان و اساسی بازداشت.

وی با اشاره به این که بعد از واقعه عاشورا، جبهه اموی در حاشیه‌ها و به صورت پنهان در گذرگاه های تاریخ ادامه حیات داد، تئوری های فقهی و سیاسی تند و خشن در دنیای اسلام را ادامه دهنده جبهه اموی دانست و تصریح کرد: اگر قیام امام حسین(علیه السلام) شکل نمی‌گرفت؛ تعاریف و تئوری های خشونت بار و نیز فقه سیاسی ظالم پسند، تئوری حاکم و اصلی دنیای اسلام می‌شد.

آیت الله اعرافی در پایان سخنان خود با بیان این که دیدگاه انحرافی از اسلام در دهه‌های اخیر ضمن انتخاب پایگاه خویش در جایگاهی مقدس، با گره خوردن به سیاست‌های استکباری، سیاست‌های کلان بین المللی را دستخوش تغییر و تحول کرد، اظهار داشت: آل سعود، منطقه حجاز را به پایگاه تولید فکر کشتار، خشونت و تفرقه در اسلام تبدیل کرده است؛ آنچه در فاجعه منا رخ داد، گوشه‌ای از پرونده قطور و خون‌باری است که وجود دارد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *